Spotkania autorskie w naszej szkole stały się już tradycją. Jest to cykl spotkań z pisarzami, poetami, malarzami, ludźmi kultury naszego miasta i regionu. Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali. Podczas spotkań młodzież ma również możliwość poznania warsztatu pisarskiego oraz inspiracji twórczych zaproszonych gości.
W ramach cyklu zajęć organizowanych przez bibliotekę szkolną pod hasłem „Spotkania z kulturą” 20 października br. gościliśmy lokalną poetkę panią Małgorzatę Grażynę Korpikiewicz. Młodzież poznała twórczość artystki: jej wiersze oraz przepiękne bajki. Dorobek poetki stał się inspiracją do owocnej dyskusji na temat różnorodności wyrazu artystycznego.
Lekcja biblioteczna on-line: „Kropla wody”
Uczniowie klasy 2e 16 listopada uczestniczyli w zajęciach on-line prowadzonych przez pracownika Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filia Będzin pt:: „Kropla WODY”. Były to zajęcia z zakresu edukacji globalnej. Ciekawa prezentacja multimedialna przedstawia sytuację na świecie dotyczącą dostępu do czystej wody oraz omawia zmiany klimatyczne jakie zachodzą na naszych oczach.
Lekcja biblioteczna Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej
15 listopada 2023 r. młodzież naszego liceum udała się na lekcję historia mniejszości żydowskiej do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, Losy tego narodu zostały spisane na wielu kartach historii Polski i Zagłębia.
Festiwal Nauki – spotkanie z pracownikami kierunku informacja naukowa
i bibliotekoznawstwo Uniwersytetu Śląskiego
W związku z organizowanym w naszym liceum Festiwalem Nauki 09.11. 2023 r. gościliśmy pracowników kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo Uniwersytetu Śląskiego: kierownika kierunku, Pana dr. Karola Maklesa oraz koordynator ds. jakości kształcenia, Panią dr Annę Matysek. Prelegenci przybliżyli młodzieży charakterystykę studiów oraz perspektywy i możliwości zawodowe po ukończeniu nauki. Studenci kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo przyswajają wiedzę dotyczącą źródeł informacji, procesów informacyjnych oraz zdobywają umiejętności z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz tworzenia baz danych. Absolwent jest przygotowywany do pracy m. in. w: bibliotekach, wydawnictwach, centrach informacyjnych, placówkach kulturalnych i instytucjach oświatowych, bankach oraz szeroko rozumianej branży IT. Ten kierunek daje naprawdę dobre perspektywy zawodowe, o czym nasi uczniowie mogli przekonać się podczas bardzo ciekawej prezentacji. Umiejętność wykorzystania technologii informacyjnych oraz nowoczesne techniki pracy umysłowej najbardziej zaciekawiły młodzież, czego dowodem było mnóstwo pytań dotyczących kształtowania rzeczywistości informacyjnej.
Lekcja biblioteczna on-line: „Jak czytanie wpływa na mózg?”
27 października uczniowie klasy 1d uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach – wysłuchali online wykładu Magdaleny Durlety, pracownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, Filii w Będzinie na temat „Jak czytanie wpływa na mózg?” połączonego z prezentacją multimedialną. Fakt, że czytanie książek ma wiele zalet, jest niezaprzeczalny. Jedną z najważniejszych jest udowodniony naukowo korzystny wpływ na rozwój mózgu. Czytanie usprawnia pamięć, rozwija mowę oraz inteligencję, a jednocześnie bardzo uwrażliwia. Zatem: czytajmy!
Podsumowanie akcji „Pojedynek książek”
W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
odbył się „POJEDYNEK KSIĄŻEK”. Stanęły do niego lektury szkolne kontra książki z beletrystki. Akcja miała na celu nie tylko poznanie zainteresowań
czytelniczych użytkowników, ale i zwrócenie uwagi na mniej popularne, choć równie ciekawe książki znajdujące się w naszej bibliotece. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, budząc wśród uczniów sporo emocji.
Po podliczeniu głosów wyniki przedstawiają się następująco:
NAJLEPSZA SIÓDEMKA:
1. miejsce – J.K. Rowling. Harry Potter
2. miejsce – A. de Saint-Exupéry. Mały Książę
3. miejsce – G. Orwell. Rok 1984
4. miejsce – J. Green. Gwiazd naszych wina
5. miejsce – J.R.R. Tolkien. Władca pierścieni
6. miejsce – E. E. Schmitt. Oskar i pani Róża
7. miejsce – A. Sapkowski. Wiedźmin
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów
i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. W ramach obchodów tego święta na terenie naszej szkoły odbywa się szereg działań, m. in. konkurs na recenzję ulubionej książki, konkurs czytelniczo-literacki dotyczący znajomości „Lalki” Bolesława Prusa, turniej „pojedynek książek” oraz akcja „Podaruj drugie życie książce”.
Narodowe czytanie
11 września br. po raz kolejny szkolna społeczność Łukasiaka włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. To już 12. edycja kampanii popularyzującej dzieła literatury polskiej, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W szkolnym ogrodzie, w promieniach wrześniowego słońca mogliśmy wysłuchać fragmentów powieści „Nad Niemnem” w wykonaniu uczniów klas IIa, IId oraz IIf. Poznaliśmy losy Korczyńskich oraz Bohatyrowiczów, posłuchaliśmy ich rozmów o Polsce, odkryliśmy atmosferę XIX-wiecznych dworków ziemiańskich oraz bogactwo nadniemeńskiej przyrody. Powieść Elizy Orzeszkowej to niewątpliwie jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.