W dniu 20.11.2024 roku w ramach Festiwalu Nauki młodzież klasy III a, III e i II e brała udział w zajęciach terenowych z geografii .
Pierwszym etapem naszej podróży było Muzeum Nauk o Ziemi , muzeum geologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
W trakcie zajęć oglądaliśmy wystawy z zakresu dziejów życia na Ziemi, dynamiki skorupy ziemskiej, krajobrazów naszego regionu sprzed 200 mln lat, ewolucji człowieka oraz kolekcji dydaktycznych.
Uczestniczyliśmy również w zajęciach warsztatowych „Ziemia we Wszechświecie”
Podczas warsztatów omówione zostały podstawowe informacje dotyczące odległości planet od gwiazdy centralnej, intensywności promieniowania, które otrzymują i jak przekłada się ta zależność na warunki klimatyczne panujące na Planecie.
W trakcie warsztatów pracując w grupach wykonywaliśmy model wewnętrznej części Układu Słonecznego w ustalonej skali, tak aby uświadomić sobie olbrzymie odległości pomiędzy ciałami niebieskimi w Układzie Słonecznym.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Śląski Park Nauki w Chorzowie.
Tematem zajęć był „Fascynujący Kosmos”.
Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk? Na te i wiele innych pytań znaleźliśmy odpowiedzi podczas dwulekcyjnych zajęć dydaktycznych. Wybraliśmy się w podróż budującą wyobrażenie o skali Wszechświata. Przedstawiono nam różnorodność obiektów na niebie i wyjaśniono na jakie pytania znajdujemy odpowiedź dzięki ich obserwacjom. Omawiane treści podczas zajęć to: Elementy sfery niebieskiej. Struktura i składniki Układu Słonecznego. Struktura i składniki Galaktyki. Struktura Wszechświata. Problem odległości we Wszechświecie. Prawa Keplera.
Podczas zajęć warsztatowych poruszano zagadnienia przybliżające nam funkcjonowanie naszej planety, a poprzez bogactwo zbiorów, eksponatów i pomocy naukowych zainspirowano nas do poszerzania wiedzy przyrodniczej i rozwijania pasji naukowych.