Menu Zamknij

Dwukrotne owacje na stojąco po premierze „Fausta” w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej 

Dwukrotne owacje na stojąco po premierze „Fausta” w wykonaniu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej 

W dniu 5 kwietnia br. Szkolne Koło Teatralne Adamantem z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej we współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia dwukrotnie dokonało inscenizacji spektaklu teatralnego pt. „Faust – opowieść o człowieku szukającym szczęścia” na podstawie dramatu romantycznego „Faust” Johanna Wolfganga Goethego. 

Honorowym gościem w czasie premiery spektaklu był pan prof. dr hab. Andrzej Lam z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, wybitny tłumacz poezji niemieckiej, który jest tłumaczem dzieła Goethego na język polski. To właśnie prozatorski przekład dzieła stanowił inspirację do podjęcia przez młodzież prac nad spektaklem. 

Swoją obecnością w czasie spektakli młodych „aktorów” zaszczycili m.in.:
– Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak

– Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pani Bożenę Borowiec

– Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Marta Bobrowską-Juroff  
– Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej Pan Wojciech Juroff

–  Burmistrz miasta Sławków Pan Rafała Adamczyk
– Wójt Gminy Psary Pan Tomasz Sadłoń

– Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Pan Grzegorz Drygała
– Zastępca Dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia i p.o. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej Pani Edyta Piekoszewska

– Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego  im. Waleriana Łukasińskiego Pani Beata Bończak.

Podczas pierwszych sekwencji przedstawienia można było odnieść wrażenie, że jest to spektakl jednego aktora, ale swoją kulminację odnalazł on w centralnych scenach zbiorowych i układach choreograficznych.  Choć kostiumy i scenografia przeniosły widzów w realia dawne, to twórcy zuniwersalizowali historię w taki sposób, że widzowie mogli odnaleźć w niej samych siebie. W procesie doboru środków wyrazu szczególnie istotne tym razem były dwa komponenty: ludzie („aktorzy”- uczniowie) i światło. To właśnie światłem opowiedziano tu historię tytułowej postaci. „Faust” był przedstawieniem o człowieku nienasyconym życiem, gotowym zawrzeć pakt z diabłem, przedstawieniem o metafizycznej zagadce bytu i boskich planach. To nie przypadek, że inscenizacja spektaklu miała swoją premierę bezpośrednio po Świętach Wielkiej Nocy. 

Jak podkreślił pan prof. dr hab. Andrzej Lam jest to pierwsza w ogóle inscenizacja na deskach teatru „Fausta” w jego przekładzie, a zatem Szkolne Koło Teatralne Adamantem zdobywa tu palmę pierwszeństwa. Pan profesor Lam w bardzo pochlebnych słowach wypowiadał się na temat przedstawienia: doboru fragmentów tekstu, zrównoważenia wątków diabelskich i anielskich oraz wysokich walorów artystycznych sztuki stworzonej przez młodzież. 

Szkolne Koło Teatralne Adamantem:
Obsada: Kacper Adamczyk, Wiktor Domagała, Szymon Szkoda, Patrycja Wojciechowska 
Maciej Bała, Magdalena Braksator, Hanna Bojanowska, Julia Dobosz, Małgorzata Dryjska, Nadia Garbulińska, Klaudia Kaleta, Kinga Kalinowska, Filip Kańtoch, Agata Kołodziejczyk, Alicja Kowina, Milena Krajniewska, Katarzyna Maj, Kinga Majewska, Maja Mielczarska, Milena Pałka, Maria Pluta, Gabriela Równicka, Karolina Sidełko, Michalina Widera, Lena Wiśniewska, Wiktoria Wojtan, Julia Zadęcka oraz – gościnnie – Michalina Belka. 
Realizacja dźwięku: Julia Paluch.
Scenariusz i reżyseria: Ewa Pawik – instruktor teatralny, nauczyciel w I LO.
Foto: Sławomir Kołodziejczyk 

Więcej zdjęć na stronie fb szkoły

Skip to content